Finanse 50 plus

Pomysły na biznes w czasie pandemii


 Obecna sytuacja jest zagrożeniem nie tylko dla stanu naszego zdrowia, ale ma też ogromny wpływ na stan naszych finansów.

Problemy gospodarcze będące efektem epidemii i tymczasowego zamknięcia pewnych sektorów biznesu doprowadziły do utraty pracy przez wiele osób oraz ogólnego spowolnienia rynku i mniejszego przepływu środków. Rynek pracy nie oferuje już takich możliwości, jak jeszcze kilka miesięcy temu i znalezienie nowego zatrudnienia może być trudnym zadaniem - są jednak branże, które z aktualną sytuacją radzą sobie zdecydowanie lepiej, warto więc zainteresować się szansami, jakie oferują i zastanowić nad rozpoczęciem własnego biznesu.

Są rzeczy, które możemy odłożyć w czasie, na przykład kupno ubrań, wyjście do kina czy restauracji - ograniczenia w tym zakresie mogą być dla nas niewygodne, jednak nie są szczególną przeszkodą w codziennym życiu, zwłaszcza że w wielu przypadkach możemy zastąpić takie możliwości rozwiązaniami dostępnymi online. Są jednak problemy, które muszą zostać rozwiązane od razu i to właśnie na takich zagadnieniach warto skupiać się w poszukiwaniu pomysłów na biznes - jakie rzeczy są dla ludzi na tyle istotne, że będą chcieli korzystać z naszych usług nawet w obecnej sytuacji?

Usługi naprawcze
Są takie rzeczy, których sprawne funkcjonowanie jest nam niezbędne w codziennym życiu, np. samochód - specjaliści będący w stanie naprawić je w chwili awarii są więc szczególnie cenieni w obecnej sytuacji. Z powodu ograniczeń w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej oraz chęci unikania zatłoczonych miejsc, dla ogromnej grupy osób to właśnie samochody stały się podstawowym środkiem podróży. Wykorzystywane są do załatwiania wszystkich niezbędnych spraw, jak na przykład dojazd do pracy - jeśli więc nasze auto ulegnie awarii, nie możemy zwlekać z jego naprawą. Może więc to być dobry moment dla osób, które posiadają odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności do otwarcia swojego własnego warsztatu samochodowego - tego rodzaju usługi są niezbędne zarówno w trakcie trwania epidemii, jak i po jej zakończeniu, jest to więc biznes z przyszłością. Jednak by zacząć biznes w tej branży, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie warsztatu, na przykład zadbanie o wysokiej jakości meble warsztatowe, jak te oferowane przez firmę Fast Service.

Sprzedaż internetowa
Coraz więcej sklepów wznawia już swoją działalność, nie oznacza to jednak, że zrobienie zakupów jest tak samo łatwe i wygodne, jak było to przed epidemią - nic więc dziwnego, że klienci coraz częściej kierują się do sklepów internetowych, które oferują często nie tylko atrakcyjniejsze ceny i większy wybór, ale również większą wygodę. Prowadzenie sklepu online możemy bez problemu łączyć z jednoczesnym prowadzeniem sklepu stacjonarnego lub traktować jako źródło dodatkowego zarobku - zawsze ważne jest jednak by przy tworzeniu oferty wziąć pod uwagę, jak obecnie kształtują się trendy konsumenckie na rynku i zastanowić się, czy na produkty, które chcemy sprzedawać, jest obecnie zapotrzebowanie.

Praca zdalna
Wiele osób w czasie epidemii wykonuje swoje obowiązki służbowe za pośrednictwem Internetu ze swojego domu. Jednak Internet oferuje również dodatkowe możliwości - praca zdalna to nie tylko szansa na wykonywanie na odległość swojej pracy, ale również na znalezienie nowego zajęcia. W sieci dostępnych jest wiele zleceń dla freelancerów - pisanie tekstów, tworzenie projektów graficznych czy tłumaczenia. Przy odpowiednim doborze zleceń, jesteśmy w stanie dorobić do swojej wypłaty lub nawet zacząć w pełni utrzymywać się z takich źródeł. Coraz większą popularnością cieszą się również zdalne korepetycje - jeśli więc czujemy się szczególnie biegli w jakimś języku obcym lub mamy sporą wiedzę z konkretnego przedmiotu, również prowadzenie zdalnych lekcji może stać się dla nas źródłem dochodów.

Zarabianie w czasach epidemii staje się zadaniem dużo bardziej skomplikowanym, ponieważ wraz z ograniczeniami rynku - ograniczone zostają również nasze możliwości. Jednak z odpowiednim pomysłem i entuzjazmem do pokonywania trudności jesteśmy w stanie nawet w tej trudnej sytuacji założyć swój biznes i rozwijać się zawodowo.
 
Marcel Kacprzak-Pilarski

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.