Styl 50 plus

Cenimy aktywność, nie oglądamy się na wiek!

Praca i twórczość Isabelli Degen tworzą spójną całość. A pasja, konsekwencja w realizacji celów i ciągły bieg za marzeniami się nie kończą.

Isabella Degen to kobieta niezwykła: pisarka, dziennikarka, malarka, a także rehabilitantka.
Przez pierwsze 20 lat kariery zawodowej pracowała w Polsce, m. in. jako kierownik Działu Rehabilitacji w sanatoriach w Kamieniu Pomorskim i Gostyninie. W 1987 roku wyjechała na stałe do Niemiec i otworzyła tam własne Centrum Sportowo-Rekreacyjne, które prowadziła w latach 1989-2001. Jest też dyplomowaną nauczycielką chińskiego kierunku Qi-Gong, wg nauk Wielkiego Mistrza Zhi Chang Li, absolwentką dwuletniej Akademii Malarstwa Kreatywnego w Hamburgu oraz kursów malarskich organizowanych pod patronatem Uniwersytetu La Laguna – Santa Cruz na Teneryfie oraz członkinią wielu stowarzyszeń artystycznych i literackich w Polsce i za granicą. Za rozpowszechnianie polskiej kultury w Niemczech i w Hiszpanii otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W rozmowie z Flexi.pl Isabella Degen opowiada o swojej pracy, twórczości, stosunku do mijającego czasu, marzeniach i wartości doświadczenia, które buduje naszą osobowość.

Określa nas działanie, nie wiek

Jak twierdzi Isabella Degen: nie wiek, lecz aktywność powinna być miarą oceny człowieka. Niestety wciąż żyjemy wśród przesądów i stereotypów, które deprecjonują ludzi ze względu na ich PESEL. Z trudem przebija się do społecznej świadomości fakt, że już na początku XX wieku i XXI wieku, z powodu wydłużania się ludzkiego życia, nastąpiło znacznie przesunięcie pojęcia starości. Dziś 65-latek to niemal człowiek w średnim wieku, a starość zaczyna się w po 75. czy nawet 80. Wiek nas nie ogranicza, bo niezależnie od daty urodzenia, zawsze możemy realizować marzenia, mieć swoje pasje. Będą one różne i zmienne w trakcie życia, ale nigdy nie należy się ich wyzbywać. Wyznaczają cele do realizacji, a wykonane zadania życiowe zawsze są budujące. Isabella Degen tak pisze w swoich wierszach:

„nie rozbieraj marzyciela z marzeń
to jego pancerz przed rzeczywistością [...]
mamy wszystkiego w bród
mimo to
wciąż jesteśmy łakomi
na każde szaleństwo
które powala z nóg”


Choć wiek nie jest przeszkodą w rozwijaniu aktywności na różnych polach, jednak mogą stać się nią problemy ze sprawnością fizyczną. Dla Isabelli Degen utrzymanie sprawności było i jest ważnym celem, mocno powiązanym również z jej drogą zawodową. Po wyjeździe z Polski stworzyła w Mayen Centrum Sportowo-Rekreacyjne, jedno z pierwszych tego typu placówek w Niemczech współpracujących z Kasą Chorych. Nie było to łatwe zdanie, jednak ciężka praca pozwoliła osiągnąć sukces biznesowy.


Isabella Degen tak opowiada o tym czasie: „Musiałam doskonalić język niemiecki, słownictwo zawodowe. Odświeżałam moje wiadomości z anatomii, fizjologii, biochemii, naturalnie w niemieckim języku. Uczestniczyłam w różnych kursach dokształcających w akademickiej Szkole Sportowej w Kolonii. Musiałam uzyskać licencję na pracę z Kasami Chorych. Zaciągać i spłacać kredyty bankowe, czasem wydawało się ponad moje siły, ale jakoś siłą woli poruszałam się dalej. […] Obojętne czy to było dawno czy teraz, ale powiem: sukcesy nie leżą u stóp, trzeba cały czas o nie walczyć”.

Słowo i obraz dopełniają się wzajemnie

Dla Isabelli Degen malarstwo i literatura to równoprawne środki artystycznego wyrazu. Te dwie dziedziny są ze sobą powiązane i przenikają się wzajemnie. Tworzy w dwóch językach: po polsku i po niemiecku. W 2015 roku ukazała się wersja wierszy w języku niemieckim „Mit dem Rhythmus der Erde” i opowiadań zawartych w antologiach „Proza de Luxe”. Jeden z jej ulubionych tomików poezji „Włoskie incontro” powstał dzięki wielokrotnym podróżom do Włoch. Zachwycało ją tam zawsze włoskie „dolce vita”, czyli umiejętność smakowania i przeżywania ulotnych chwil szczęścia. Obrazy, które maluje: pejzaże, portrety i kwiaty, są częścią jej artystycznego widzenia świata. „Malarstwo jest ważne dla prozaika i poety, nie tylko dlatego, że pomaga mu dostrzec i polubić barwy, i światło. Malarz często dostrzega to, czego inni nie widzą, dzięki jego obrazom otwiera się inne spojrzenie” – stwierdza Isabella Degen.

Dojrzałość jest atrakcyjna

Co to znaczy dziś być kobietą dojrzałą? Według Isabelli Degen czas rzeźbi naszą osobowość, co sprawia, że kobiety z biegiem lat stają się mocniejsze, bardziej pewne siebie, znające swoją wartość, po prostu atrakcyjne. Bo atrakcyjność to nie tylko piękno fizyczne, to przede wszystkim, to, co mamy do powiedzenia. Każda kobieta, jeśli jest aktywna, pełna pomysłów na siebie, staje się także interesująca dla innych. Isabelli Degen pomysłów i marzeń nie brakuje. W 2023 roku planuje kolejną wystawę obrazów i wydanie nowego tomiku wierszy, a także przeprowadzkę do Polski, bo po wielu latach mieszkania na obczyźnie chciałaby wrócić do korzeni.


Cały wywiad dostępny jest tutaj:
https://flexi.pl/baza-wiedzy/sztuka-wyrazania-siebie-poza-metryka-rozmowa-z-isabella-degen-2493

Wywiad zrealizowany przez Flexi.pl – portal pracy i aktywności dla osób 50, 60, 70 i więcej plus




we współpracy z serwisem społecznościowym Kobieta50plus.pl



Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy pojęcia zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl chce przyczynić się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej.




Zdjęcie:  Archiwum prywatne  Isabelli Degen

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Zdzisława Wenska 26/11/2022, 11:08

    Podziwiam Pani wszechstronne zainteresowania, działalność i osiągnięcia.
    Dla mnie też jest bardzo istotne wyrazanie siebie poprzez malarstwo i pisanie opowiadań i wierszy. Sprawia mi to radość a dodatkowo jeszcze satysfakcje, gdy spotkam sie z pozytywnym odbiorem.
    Serdecznie Paną pozdrawiam

  • Isabel 25/11/2022, 18:34

    Dziękuję bardzo, Redakcji, dziękuję Ewie Radomskiej za promowanie mojej skromnej osoby. To naprawdę wielki zaszczyt dla mnie... Pozdrawiam serdecznie.

  • Ewa Radomska 25/11/2022, 9:58

    Droga Izo.
    wielki to dla mnie zaszczyt i radość, że miałam okazję Cię poznać! Jak już wrócisz do Polski na stałe zapraszam Cię do Warszawy, a wtedy naszym rozmowom nie będzie końca! Gratuluję wywiadu i życzę pięknych obrazów, wierszy, i spełnienia wszystkich marzeń!