Styl 50 plus

Z Elżbietą Kosim na dachu świata

Elżbieta Kosim w rozmowie na Flexi.pl udowadnia, że każdy ma swoje Kilimandżaro i niezależnie od wieku, można je zdobyć i zdobywać każdego dnia. Czy wystarczy tylko czerpać z kobiecej kreatywności?

Elżbieta Kosim swój pierwszy górski szczyt zdobyła w wieku 56 lat. I zaczęła od Kilimandżaro, które — korzystając z górskich analogii — pociągnęło za sobą lawinę relacji, wartościowych inicjatyw, działań na rzecz kobiet i z nimi. Aktualnie sprawia, że kalendarz Elżbiety Kosim, aktywnej prezeski, kochającej góry podróżniczki, babci i mamy, żony, a także zgłębiającej tajniki malarstwa artystycznej duszy na 2023 rok jest pełny planów: przez podróż po Tajlandii, po obóz kondycyjny, zdobycie Toubkal i 70 urodziny w Nepalu. Siłą tej sprawczości jest jednak kobieca mądrość.

Z góry i na górę — nie poddawaj się


W życiu mogą się trafiać rozmaite okazje, części z nich przypisujemy nadmierną wartość, w części z kolei nie zobaczymy tego, co istotne. W życiu Elżbiety Kosim impulsem do cennej zmiany było wstąpienie do Stowarzyszenia Kilimandżaro w 2008 roku. Dziś projekt jest owocem niezwykłej współpracy kobiet. Jak podkreśla Rozmówczyni: elastyczność, organizacja i inspiracja, które są ich przymiotami, powodują, że równolegle wychowują dzieci, dbają o ognisko domowe, z niezwykłą determinacją realizują zawodowe kariery. Ta (mentalna) siła wybrzmiewa w wyprawach realizowanych przez członkinie stowarzyszenia, które swoją nazwę wzięło od Afrykańskiego Dachu Świata. Elżbieta Kosim, wiceprezeska projektu, uważa je za fenomen. „Postanowiłyśmy zdobyć najwyższe wulkany na każdym kontynencie, więc mamy PLAN! Mamy w naszym stowarzyszeniu kobiety 20, 30, 40, 50, 60 i 70+! Biorąc pod uwagę naszą różnorodność, związaną, chociażby właśnie z wiekiem, nauczyłyśmy się dbać o siebie, wspierać i być uważnym na potrzeby drugiej osoby. Nasze wyprawy poprzedzone są obozami, podczas których szlifujemy formę”.

Imiona aktywności
Elżbieta Kosim jest też przewodniczącą Rady Fundacji Godnie Żyć, gdzie poprzez działalność odczarowuje mity na temat społecznego postrzegania Silversów. Jednym z projektów, który koordynuje, jest działalność Domu Świętego Antoniego wspierający osoby z jakiegoś powodu wykluczone społecznie, ekonomicznie, życiowo w zakresie aktywizacji zawodowej i powrotu na rynek pracy. Jak podkreśla Rozmówczyni, współczesny rynek zatrudnienia wymaga od jego uczestników wielu zmian, a z tym łączą się np. potrzeby bycia na bieżąco, poprawy swoich kompetencji, ale też mobilności. Praca w dużej mierze determinuje życiową tożsamość, a decyzje o zawodowej drodze muszą więc być świadome i przemyślane. Elżbieta Kosim spotyka się z osobami dotkniętymi kryzysem ekonomicznym, które dzięki realizowanym przez fundację działaniom, mają możliwość uzyskać porady od doradcy zawodowego. I obrać nowy kierunek w procesie poszukiwania pracy. Wiceprezeska stowarzyszenia Kilimandżaro podkreśla też, że chęć pozostawania aktywnym i sprawczym na rynku pracy w wieku Flexi nie jest ewenementem. Na bazie doświadczeń zauważa bowiem: „Prawdą jest, że osoby po 50, 60 i 70 roku życia nadal chcą być aktywne zawodowo, rozwijać się, wykorzystywać swój potencjał, szczególnie że znajdują się w takim okresie swojego życia, w którym zmniejszyło się nasilenie zobowiązań rodzinnych (odchowane, wykształcone i usamodzielnione dzieci)”.

Zadbaj o siebie, ofiaruj innym

Życie aktywnej 70-latki, obok działalności projektowej, pomocowej i spotkań z kobietami, to także dbanie o siebie. I pielęgnowanie relacji z wnukami. To im Elżbieta Kosim dedykowała zdobycie szczytów. A one kochają bezinteresownie za piękny zapach, kotlety mielone czy szycie ubrań. Ta miłość jest motorem do działania, jest ostoją. Choć marzenia Elżbiety Kosim gnają już dalej, to dobroć jest ważna niezależnie od kalendarza, który np. pokazuje, że święta niebawem.

Cały wywiad dostępny jest tutaj: https://flexi.pl/baza-wiedzy/czy-na-dachu-swiata-inaczej-patrzymy-na-wiek-rozmowa-z-elzbieta-kosim-2519

Wywiad zrealizowany przez Flexi.pl – portal pracy i aktywności dla osób 50, 60, 70 i więcej plus

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy pojęcia zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl chce przyczynić się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej.

 

we współpracy z Serwisem Kobieta50plus.pl






Zdjęcie, Elżbieta Kosim, z archiwum prywatnego

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Beata 24/01/2023, 14:16

    Fantastyczna historia o sile determinacji. Dziękuję!