Styl 50 plus

Zawsze w pogoni za marzeniami

W rozmowie z Flexi.pl Elżbieta Sęczykowska opowiada o determinacji pozwalającej urzeczywistniać marzenia, o komercjalizacji sztuki, która wymagała stworzenia fundacji, o podróżach dokumentowanych setkami fotografii, miłości do muzyki, wydawaniu książek i o zajęciach tak nieoczywistych, jak hodowla jeleni na Mazurach

Elżbieta Sęczykowska to prawdziwy człowiek Renesansu. Jest artystą fotografikiem (członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików), historykiem sztuki i muzealnikiem. Przez wiele lat pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich i jak mówi:

„Tamten świat był wówczas oazą szczęścia, enklawą kultury przez duże „K”, przedwojennych manier, zasad i dobrego obyczaju. Do pracy z Saskiej Kępy do muzeów biegłam jak na skrzydłach. Jednocześnie pracowałam nad własnymi projektami i kiedy przyszedł moment rozstania się z tymi instytucjami, działałam już jako całkowicie niezależny twórca, członkini Związku Polskich Artystów Fotografików”.

Ze swoimi wystawami fotografii jeździła po całym świecie (m.in.: „Cold Painting I” – Berlin; „Osobliwości natury” – Wilno, Mińsk, Meksyk, Kuba, Wenezuela, Urugwaj, Argentyna, Panama, Brazylia; „Close and Distant Forms” – HongFraKong)
Elżbieta Sęczykowska zajmowała się również organizacją koncertów muzyki klasycznej i jazzowej. Ma też na swoim koncie wiele wydanych albumów (m.in.: „Polska szkoła plakatu”), spełnia się jako pisarka oraz współzarządza Fundacją Cultura Memoriae, promującą polską kulturę i pamięć historyczną.

Wędrówki do odległych krain
Wielką pasją Elżbiety Sęczykowskiej są podróże. Od dziecka marzyła o dalekich, egzotycznych wyprawach i marzenie to spełnia, zwiedzając świat. Ze swoich wojaży przywozi mnóstwo fotografii. Utrwala też wspomnienia na papierze. Za „Tryptyk Wschodni. Chiny, Tybet, Mongolia” otrzymała nagrodę za najlepszą książkę podróżniczą roku. Jest też autorką takich pozycji jak: „Tybet. W drodze do Kumbum” oraz „Mongolia. W poszukiwaniu szamanów”. Zawsze wędrowała poza utartymi szlakami, do miejsc, które rzadko udaje się zobaczyć turystom. Ze wszystkich wypraw konkluzja jest jedna: „ludzie są wszędzie tacy sami, ze swoimi radościami, smutkami, problemami. Rzec by można, nie różnią się wcale. Jeśli spojrzy się na nich na różnych wysokościach, na nizinach, pod rozmaitymi szerokościami geograficznymi, uwzględniając wszelkie uwarunkowania historyczne, ekonomiczne i kulturowe, to bardzo jasno widać, że ich aspiracje, potrzeby tworzenia, lęki przed przyszłością doprawdy niczym nie różnią się od naszych”.

(Nie)udana randka z jeleniem?
Elżbieta Sęczykowska nie boi się wyzwań. Swego czasu próbowała osiedlić się wraz z partnerem na Mazurach, zakładając tam pierwszą w Polsce prywatną hodowlę jeleni. Na farmie prócz setki tych majestatycznych zwierząt, mieszkało także trzysta owiec i ponad dwadzieścia koni. Niestety eksperyment z przeprowadzką na łono natury nie powiódł się z powodu trudności wynikających z odmiennych standardów życia i relacji międzyludzkich. Ten okres życia dokumentuje książka: „Randka z jeleniem, czyli pałac z widokiem na bagno”. Jest to doskonała lektura dla miłośników Warmii i Mazur opisująca tradycje, święta i obyczajowość dawnej oraz współczesnej wsi.

Docenić życie
Transformacja ustrojowa lat 90. przyniosła ze sobą komercjalizację sztuki, a wraz z nią koniec przywilejów dla artystów. W tej sytuacji, by dalej prowadzić i wspierać twórców, i przedsięwzięcia kulturalne Elżbieta Sęczykowska założyła pierwszą fundację, a później kolejne. Za szczególnie sobie bliski uważa projekt: „Odzyskać z niepamięci” realizowany przez Fundację Mecenat Sztuki upamiętniający więźniarki Ravensbrück. Jego celem było nie tylko poszerzenie wiedzy młodych ludzi na temat losów więźniarek, lecz także uwrażliwienie na przeżycia osób, które doświadczyły piekła obozów koncentracyjnych. Szczególnie poruszający jest stosunek do życia kobiet z KL Ravensbrück: „To kobiety niezwykłe, pełne ciepła i miłości mimo tego, a może właśnie dlatego, że przeszły w życiu koszmar potrafią docenić życie, czerpać z niego radość”.

Czasem trzeba pokonać bariery
Mimo iż jest człowiekiem pełnym pomysłów i energii, a realizacja marzeń i planów przychodzi jej z łatwością, Elżbieta Sęczykowska musiała pokonać w swoich działaniach i w twórczej pracy dwie bariery. Pierwsza to pisanie książek, ponieważ jeśli autor chce być autentyczny, musi znaleźć odwagę, by obnażyć swoją duszę i poddać się ocenie odbiorcy. Druga, to szukanie środków na realizację projektów fundacyjnych. Już samo znajdywanie darczyńców i sponsorów jest trudne, a pozyskiwanie finansowania na drodze konkursów ogłaszanych przez instytucje kultury, to prawdziwa droga pełna wybojów.

Determinacja – klucz, który otwiera drzwi marzeniom
Co zrobić, by zmaterializować marzenie? Siłą sprawczą, która zamienia je w rzeczywistość, jest determinacja do ich realizacji – bez niej nic się nie wydarzy. Determinacja to słowo klucz, bo to właśnie upór w dążeniu do celu, pozwala osiągnąć sukces, nawet jeśli okoliczności nie są sprzyjające. Warto zauważyć, że konsekwencja w działaniu jest właściwa wielu ludziom z Pokolenia Flexi, którzy musieli dostosowywać swoje życie do zmian ustrojowych, gospodarczych i społecznych. Pozwala im zdobywać coraz to nowe obszary, nowe umiejętności, nową pracę, nowy krąg zainteresowań.

A czy Elżbieta Sęczykowska uważa siebie za osobę spełnioną? Czy czuje się kobietą sukcesu? Jak mówi: „pewnie inni odnoszą większe, lecz na pewno czerpię mnóstwo satysfakcji z tego, co robię, podróżuję, kiedy mogę. Wyznaczam sobie wciąż nowe wyzwania, mam partnera, który mnie w tym wspiera. Mam przyjaciół, jestem otoczona tym, co kocham. Bywam szczęśliwa. A to dużo!”

Cały wywiad dostępny jest tutaj:
https://flexi.pl/baza-wiedzy/gdy-nastroje-atmosfery-ulotne-chwile-decyduja-o-urodzie-zycia-chlonmy-te-emocje-wywiad-z-elzbieta-seczykowska-2440

Wywiad zrealizowany przez Flexi.pl – portal pracy i aktywności dla osób 50, 60, 70 i więcej plus


Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl chce przyczynić się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej.

we współpracy z Serwisem Kobieta50plus.pl


Zdjęcie:  Monika Bajkowska. Archiwum prywatne Elżbiety Sęczykowskiej  

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Beata 14/11/2022, 10:36

    Niesamowita historia o kobiecości pełnej pasji i determinacji.