Szansa 50 plus

Randkowanie w wieku dojrzałym

Jeszcze do niedawna osoby dojrzałe poznawały się głównie na dancingach w Ciechocinku. Dzisiaj grupa osób dojrzałych to często ludzie aktywni zawodowo, którzy na nowo podejmują wyzwania związane z samorealizacją, spełnianiem marzeń i wcielaniem w życie projekcji o romantycznej miłości – zupełnie bez kompleksów
Stereotypy do lamusa
Z dekady na dekadę postrzeganie grupy osób dojrzałych zmienia się. Jednak dopiero stosunkowo niedawno wizerunek atrakcyjnej i spełniającej się zawodowo sześćdziesięciolatki, czy sześćdziesięciolatka stał się powszechny. Także  „bycie na emeryturze”, na której jedynie wychowuje się  wnuki, majsterkuje i robi na drutach diametralnie się zmieniło. Dążenie do samorealizacji, poznawania nowych ludzi i aktywny tryb życia, stają się chlebem powszednim osób dojrzałych, wyznających często zasadę, że to właśnie  teraz zaczyna się żyć w pełni.

Dojrzałość synonimem wolności
Współcześni „dojrzali” to ludzie, którzy cieszą się szacunkiem i uznaniem w branży, w której funkcjonują, są skarbnicą wiedzy i doświadczenia, zarówno życiowego, jak i zawodowego. Ich dzieci są już dorosłymi i samowystarczalnymi ludźmi, którzy nie wymagają tyle uwagi, co kiedyś. Do grupy osób dojrzałych często zaliczają się osoby, które po wielu latach wspólnego życia przeżyły rozwód lub śmierć partnera i zdążyły się z tą stratą pogodzić. Właśnie wtedy w życiu człowieka zaczyna się moment, kiedy może spojrzeć na swoje życie z nowej perspektywy i wprowadzić do niego wiele zmian, wybierając nowe aktywności, na które kiedyś nie miało się czasu lub uznało się je za nieistotne. Jest to więc okres wolności, kiedy możemy robić wszystko tak, jak chcemy i kiedy chcemy, nie sugerując się w takim stopniu, jak kiedyś potrzebami i oczekiwaniami innych członków rodziny i nie przejmując się zdaniem innych.

Duże doświadczenie i większa wyrozumiałość
Nie tylko powrót do dawnych pasji i talentów, ale także nawiązanie relacji, która może przerodzić się w miłość staje się celem wielu singli w kwiecie wieku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to najlepszy moment na ponowne zakochanie się. Przez wiele lat, podejmując różne wyzwania, będąc w rozlicznych, niekiedy długoletnich związkach – poznajemy siebie i płeć przeciwną. Przestajemy przybierać jedynie pozycję roszczeniową, stajemy się łagodniejsi i wyrozumiali zarówno dla swoich partnerów, jak i dla samych siebie. Dojrzała miłość może być zatem czymś, na co czekaliśmy przez całe życie.

Gdzie poznają się sześćdziesięciolatkowie?
Rozgraniczanie sposobów randkowania przez grupę wiekową 60+ czy 40+ mija się z celem. Większość z nas, bez względu na wiek, szukając partnera sięga po te same metody: portale randkowe, pójście na randkę z kimś z grona znajomych, speed dating – to najczęstsze metody poszukiwania . Także miejsca randek są podobne: restauracja, kawiarnia, pub, czy park – to najczęstsze miejsca wybierane na randkę przez wszystkich szukających miłości, bez względu na wiek. Osoby dojrzałe mają jednak tę przewagę nad młodszymi zakochanymi, że nie wstydzą się swoich uczuć, czy bycia śmiesznym. Kochają i okazują miłość tak, jak naprawdę ją odczuwają i to jest właśnie moc miłości i randkowania w kwiecie wieku.


Autor fotografii  Jerzy Polański

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Dauta 08/02/2023, 13:43

    Otórz nie wygląda to tak kolorowo jak w artykule,gdyż osoby 50+ sądyskryminowane w wielu dziedzinach życia.