Weranda literacka

Wywiad z Katarzyną Kozłowską

Katarzyna Kozłowska – pisarka i podróżniczka, w swoich działaniach przełamuje stereotypy wieku dojrzałego i udowadnia, że metryka nie jest przeszkodą w realizacji marzeń

Wszystkimi swoimi aktywnościami skutecznie walczy z dyskryminacją ze względu na wiek i płeć. Samotnie zwiedziła wiele miejsc na świecie, wspina się po górach, pisze książki oraz prowadzi bloga www.goanywhere.to.  Na co dzień pracuje jako life coach, wspierając innych. Do tej pory ukazały się jej następujące powieści: „Trzymałam Anioła za rękę”, „Bo warto”, „Gniew motyla”, "50-tka dookoła świata".   

kobieta50plus.pl    Pani aktywności, wszystkie podejmowane działania, a jest ich bardzo wiele,  są pełne są energii i optymizmu. Jaki jest sposób na ten cudowny optymizm i energię?  

Katarzyna Kozłowska   
Myślę, że jedno wynika z drugiego. To znaczy, jeśli patrzymy na świat i na siebie pozytywnie, to wyzwalamy w sobie dobrą energię do działania. To niechęć i złość a często brak życzliwosci w stosunku do samej siebie najbardziej zabierają nam siły. To jak myślisz przekłada sie na to jak żyjesz. Jesli nosisz w sobie radość, życie bedzie cię cieszyć, jesli w środku masz ochotę walczyć - dostaniesz rywali. Życie widzi cię taką jaką jesteś wewnątrz.  Praktykuję stoicyzm, medytuję, staram sie stosować techniki, które pomagają odpuscić, nabrać dystansu, nawet gdy jest trudno. Lubię działać i wspierać innych,  mam wtedy poczucie, że tworzę coś dobrego,  a przecież dobra energia wraca.

 
kobieta50plus.pl    Skąd czerpie Pani inspiracje do swoich działań i jak możemy, mówiąc w skrócie, sprawić „żeby chciało się chcieć”?  

Katarzyna Kozłowska
Moje pasje i potrzeby stały się dla mnie inspiracją. W momencie gdy przestałam być tylko dla innych jako matka, żona i  pracownik, a zaczełam bardziej uważnie słuchać siebie, swojej intuicji, wszystko się zmieniło. Podobno człowiek ma dwa życia a to drugie rozpoczyna wtedy, gdy uzmysłowi sobie, że ma jedno.  Myslę, że oto własnie chodzi w naszym życiu, żeby osiagnąć spokój i komfort, bez rezygnowania z siebie.


kobieta50plus.pl   Proszę powiedzieć coś więcej o swoich książkach.

Katarzyna Kozłowska
Każdą z moich książek napisałam w oparciu o prawdziwe wydarzenia, która mnie poruszyły.  ,,Trzymałam Anioła za rękę’’ to niezwykłe oswajanie ze śmiercią, które przekazał mój brat, umierający na stwardnienie rozsiane w wieku 30 lat. Obiecałam mu wtedy, że to opiszę.

,,Bo warto’’ to powieść o tym jak żona dowiaduje się o zdradzie męża, co z tym zrobi  i jak ta sytuacja ją zmienia.
,,Gniew motyla” to w zasadzie kryminał. Niezwykły mezalians Marokanki, i angielskiego barona, który kończy się tragicznie. Zamierzam wkrótce dopisać drugą część tej powieści.

,,50 tka dookoła świata’’ to książka reportażowa z mojej samotnej wyprawy dookoła świata przez pół roku. Przemierzyłam 3 kontynenty, 30 wysp, 69 tysięcy km. Opowiadam o fascynujących miejscach, niezwykłych ludziach, zwariowanych przygodach na końcu świata. Jest to także zaduma nad tym, co wyczyniamy z naszym życiem i światem.

,,Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem’’, to moje najnowsze dziecko literackie. Powstało na podstawie kilku lat przemyśleń i doświadczeń. To poradnik, który napisałam w formie zbioru felietonów, więc łatwo się czyta, pozostawia także czas na refleksje. Chociaż przesłanie książki jest uniwersalne, dedykuję ja przede wszystkim kobietom, które nie oswoiły się z przemijającym czasem i nie wiedzą jak wiele radości mogą czerpać z bycia 50 plus.  
 
 
kobieta50plus.pl Jakie są aktualnie/ dziś Katarzyny Kozłowskiej plany i marzenia?  

Katarzyna Kozłowska
Marzy mi się kolejna samotna wyprawa dookoła świata na 60 tkę. Ale jesteśmy w takich dziwnych, pandemicznych czasach, że nie wszystko co bym chciała, mogę teraz planować. Od dawna myślę także o książce poświęconej kobietom emigrantkom z różnych krajów. Teraz, w związku z tym co dzieje się w Afganistanie, będę chciała zająć się tym tematem. Czuję, że taka książka jest bardzo potrzebna.    


kobieta50plus.pl   Jakie przesłanie chciałaby Pani przekazać czytelniczkom kobieta50plus.pl?

Katarzyna Kozłowska
Chciałabym powiedzieć kobietom, żeby próbowały być bardziej życzliwe i wyrozumiałe dla siebie samych. Żeby więcej sobie odpuszczały i cieszyły się tym co mają. Akceptacja zaczyna się od siebie, bez ustalania warunków. Powiedziałabym: zamień frustrację na motywację i pomyśl ile czasu i energii zmarnowałaś w tym roku na marudzenie, załamywanie się, zrzucanie winy na innych lub na sytuacje, za wszystko co nie wyszło. Pomyśl, ile pięknych rzeczy mogłabyś zrobić, wkładając cały ten czas i energię we własne projekty i swój rozwój.

Dziękujemy!

Jako uzupełnienie wywiadu warto zajrzeć:  https://www.kobieta50plus.pl/pl/styl-50-plus/jak-przezyc-50-lat-i-nadal-cieszyc-sie-zyciem

Zdjęcie: prywatne archiwum Katarzyny Kozłowskiej

Książkę  autorstwa Katarzyny Kozłowskiej  "Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem"  można otrzymać biorąc udział w konkursie - zapraszamy
https://www.kobieta50plus.pl/pl/weranda-literacka/konkurs-literacki-157

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Anusia 29/09/2021, 17:39

    Jednym słowem, tak popularny ostatnio pozytywne egoizm.