#GetScreenedEU – badania przesiewow
Komisja Europejska, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie i Ministerstwo Zdrowia będą w tym roku wspólnie propagować wiedzę na temat roli i zalet badań przesiewowych w kierunku raka. Organizowana obecnie akcja informacyjna #GetScreenedEU ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom Polski – przede wszystkim kobietom – problematykę badań przesiewowych i zachęcić do aktywnego dbania o zdrowie
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ostatnich latach w Polsce rejestrowano rocznie około 180 tys. nowych przypadków nowotworów. Wśród Polek najczęściej diagnozuje się raka piersi, który stanowi 26% wszystkich zachorowań. Wczesne rozpoznanie nowotworu wciąż jest istotnym wyzwaniem, ponieważ liczba osób korzystających w Polsce z programów badań przesiewowych jest niższa od średniej europejskiej. Nie inaczej jest w przypadku raka szyjki macicy. W 2022 roku zapadalność na ten rodzaj nowotworu w Polsce (19 przypadków na 100 tys. kobiet) znacznie przekraczała średnią w Europie (12 na 100 tys.). Udział kobiet kwalifikujących się do narodowego programu badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy w badaniach tego rodzaju jest najniższy w całej Unii Europejskiej.
Unia Europejska dąży do tego, by do końca 2025 roku 90% populacji kwalifikującej się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi i raka szyjki macicy uzyskało dostęp do tego rodzaju badań. Choć osiągnięcie tego celu może się obecnie wydawać mało realne w przypadku Polski, nadeszła pora na działanie.
Projekt #GetScreenedEU ma zachęcać do dbania o własne zdrowie i wykonywania profilaktycznych badań onkologicznych. W Polsce kampania jest skierowana głównie do kobiet w wieku od 40 do 60 lat, które z różnych powodów – takich jak dochody, miejsce zamieszkania, czy poziom wykształcenia – rzadziej korzystają z badań przesiewowych.
Jak podkreśla minister zdrowia Izabela Leszczyna:
Onkologia pozostaje głównym obszarem naszych działań – nowotwory to druga najczęstsza przyczyna zgonów wśród kobiet. Mimo że wczesne rozpoznanie choroby ma kluczowe znaczenie, odsetek osób uczestniczących w badaniach przesiewowych plasuje nas poniżej średniej europejskiej – dotyczy to zwłaszcza badań w kierunku raka piersi i szyjki macicy. W związku z tym w maju tego roku Ministerstwo Zdrowia uruchamia nowy program profilaktyczny „Moje Zdrowie”. Inicjatywa skupi się na badaniach przesiewowych populacji i tworzeniu indywidualnych planów opieki medycznej uczestniczek programu. Każda kobieta otrzyma spersonalizowane wsparcie – od edukacji zdrowotnej po indywidualny harmonogram badań. Chcemy informować i wspierać wszystkie kobiety, a także motywować je do aktywnego dbania o zdrowie.
W ocenie prof. Beaty Jagielskiej, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie: Wczesne rozpoznanie raka ratuje życie – to nie tylko hasło, ale niepodważalny fakt, który codziennie potwierdzają historie naszych pacjentek. Program #GetScreenedEU to szansa, by przełożyć tę wiedzę na konkretne działania i skutecznie chronić zdrowie Europejczyków, w tym Polek i Polaków. Dzięki ścisłej współpracy Narodowego Instytutu Onkologii z Komisją Europejską i silnemu wsparciu Ministerstwa Zdrowia możemy skuteczniej promować profilaktykę, zwiększać dostęp do badań przesiewowych i uświadamiać społeczeństwu, że wczesne wykrycie raka to w większości przypadków pełna szansa na wyleczenie. Profilaktyka to nasza najskuteczniejsza broń w walce z rakiem i wspólna odpowiedzialność za zdrowie przyszłych pokoleń.
Zdaniem Katarzyny Smyk, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: Poprzez europejski plan walki z rakiem Unia Europejska chce zmienić oblicze tej choroby w Europie. Działamy zdecydowanie na rzecz profilaktyki, wczesnego rozpoznawania, leczenia i opieki, a także poprawy jakości życia po rozpoznaniu choroby. Wsparcie działań państw członkowskich na rzecz równego dostępu do badań przesiewowych ma kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia i ratowania życia.
Jak wziąć udział w kampanii
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE: WCZESNE ROZPOZNANIE RAKA RATUJE ŻYCIE
Rak piersi w Polsce
Jak wykonać badania w Polsce
Rak szyjki macicy w Polsce
Jak wykonać badania w Polsce
Działania UE w walce z rakiem
Źródło: Komisja Europejska / All 4 Comms
Dołącz do dyskusji - napisz komentarz
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.