ElKis/Sępica

ElKis: Zakochaj się w Nostalgii

Niech żyje odkrycie radiowego targetu 50+++ i skuteczne zapełnienie jego nostalgicznych, już dzieckiem podszytych, niszowych potrzeb
Wszystkich, którzy uwielbiają węszyć wszędzie brudny interes – polityczny, finansowy czy jakikolwiek inny, uprzedzam: to nie jest tekst reklamowy. Nie dostaję za niego złamanego grosza. Ani żadnych korzyści w barterze też nie uświadczam. To jest tekst napisany z najgłębszych głębi własnych trzewi 50+++. I z bolesnej świadomości, że dusza ma, mimo iż cały czas traktuję ją jako ciągle młodą, pełną tęsknoty za nowymi wrażeniami – ulega już okrutnym prawom upływającego czasu. Krótko mówiąc: dziecinnieje.

A zaczęło się tak. Tego dnia toczyło się normalne życie domowe, gdy nagle gałka radiowa, przypadkiem przesunięta, sprawiła, że usłyszeliśmy dźwięki jakieś nie z tego świata. Znane, ale z dalekiej, zamierzchłej przeszłości. Bez nadmiernej głośności, bez narzucania się, więc dalej  spokojnie czytaliśmy, pisali i robili różne pożyteczne rzeczy, jak to w domu. Gdy po paru godzinach miłe dźwięki nie ustawały, postanowiliśmy słuchać nie tylko dla przyjemności, ale też ze zrozumieniem. I cóż zrozumieliśmy?

Że oto lecą różne piosenki, a wszystkie bardzo, bardzo stareńkie. Bez żadnej nowoczesnej aranżacji, bez kombinacji muzycznych. I nikt nie wpycha się pomiędzy nie z tak przez nas nielubianym, przemądrzałym gadaniem.  Wiec co to, ach, co to za stacja?! Wytężamy do granic możliwości dwie pary uszu o średniej wieku 70 wiosen, i słyszymy…

Radio Nostalgia.

Radio Nostalgia. Nie znamy. Nic o nim nigdzie nie pisali. Nie do wiary! Żadnego łomotu. Żadnego ogłupiającego mielenia ozorem. Tylko krótkie, ważne informacje. I tylko granie, a jest to granie z lat naszej  młodości, z lat dziecinnych nawet. Kto by pomyślał, że istnieje coś tak smacznego!

Gdy popłynął „strumyk przez zielony las”, gruchnęliśmy śmiechem. A gdy nadjechał pracowity „Woziwoda”, zakręciły nam się w oczach łzy . 

I odtąd żyjemy w wokalno-lirycznym towarzystwie:
od Marty Mirskiej, Nataszy Zylskiej i Marii Koterbskiej, przez Sławę Przybylską, Ewę Śnieżankę, Ludmiłę Jakubczak i Annę Jantar po Karin Stanek i Helene Majdaniec. Od Mieczysława Fogga i Janusza Gniadkowskiego przez Mieczysława Wojnickiego i Zbigniewa Kurtycza  do Andrzeja Dabrowskiego, Stana Borysa i Bogusława Meca.

A gdy pewnego dnia usłyszeliśmy „Dzwon” Lidki Stanisławskiej, wiedzieliśmy, że uczucie nasze do Radia Nostalgia będzie długotrwałe.

Mimo że oczywista ubogość kompozycji i przaśność aranżacji z tamtych lat nie ubogaca, oj nie ubogaca uszu, nawykłych do  nowoczesnych erupcji muzycznych. I mimo to, że przy wokalistyce militarnej  zgrzytają  nam resztki uzębienia. Ale jest tyle momentów cudownie  świeżych, rozkosznie naiwnych, które już nigdy, ale to nigdy nie powrócą!

Z tego świeżo rozbudzonego
uczucia postanawiamy wznieść zdrowie kreatywnych Pomysłodawców i łaskawych Sponsorów Radia Nostalgia! Niech żyje odkrycie radiowego targetu 50+++ i skuteczne zapełnienie jego nostalgicznych, już dzieckiem podszytych, niszowych potrzeb.

Elżbieta Kisielewska
foto: Alicja Kozłowska

Ilustracja   www.sxc.hu /  fangol   

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

 • Agata Bleja 27/06/2015, 13:21

  Też słucham, tez przez przypadek przekręciłam gałkę.... "Nostalgiczne" piosenki wprawiają mnie w stan beztroski, bo łączą się z beztroskimi latami bycia berbeciem :-)
  Ale wtedy słyszałam tylko melodie. Dzisiaj wsłuchuję się również w teksty i odkrywam, że niektóre są bardzo ciekawe.
  Szumi w domu wesoło, a nienachalnie, Nostalgia, jak ten strumyk, co płynie przez zielony las, o którym tu wspomniano...

 • Ja 21/03/2013, 18:52

  No swoje wlasne wpisy zawsze sie miło czyta... :D

 • jula 21/03/2013, 13:28

  A ja ze łzą w oku czytam wpisy Wielbiciela/wiercipiety/Obywatela i prześmiewcy.
  Jak dobrze, że wróciła Sepica Elkis. Od tej pory rtm będzie się miał na baczności i nikogo czarną sutanną nie będzie przykrywał, choćby nawet pod nią skrywał się podejrzewany o pedofilie.

  To jest temat. Ile szkód taką postawą może wyrządzić obrońca naszych dusz.

 • ElKis 21/03/2013, 9:50

  Na 88,4FM. Miłego słuchania!

 • Piotr Czostkiewicz 21/03/2013, 6:43

  Na jakiej częstotliwości nadaje ta stacja?